<h1>Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A.</h1>

01.08.2018

27 lipca na PGE Narodowym w Warszawie została zawarta wewnątrzgrupowa Umowa o Zarządzanie Rynkiem Mocy (Umowa ZRM) pomiędzy PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. a Spółkami Grupy Kapitałowej PGE: PGE Energia Ciepła S.A., PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., KOGENERACJA S.A., PGE Toruń S.A., Elektrociepłownia Zielona Góra S.A i PGE Energia Odnawialna S.A.

Na jej podstawie najważniejsze działania związane z rynkiem mocy będą zintegrowane i zarządzane centralnie przez PGE SA. Z perspektywy PGE Energia Ciepła S.A. oraz pozostałych spółek z GK PGE jest to przede wszystkim duża szansa na zapewnienie dodatkowego źródła przychodów. Jest to jednak również wyzwanie organizacyjne związane z optymalnym wykorzystaniem istniejących oraz planowanych zasobów.

Umowa ZRM pozwala wykorzystać liczne naturalne synergie w Grupie przyczyniając się do maksymalizacji korzyści płynących z rynku mocy oraz zwiększając ochronę interesów poszczególnych spółek. Jest też efektem wielomiesięcznej pracy kilkudziesięciu osób z każdej ze spółek GK PGE.

„Ważne jest, że PGE Energia Ciepła oraz pozostałe spółki z Grupy są stronami umowy o zarządzanie rynkiem mocy.  Umowa  ta pozwala na sprawne, uporządkowane i efektywne podejście do aukcji o kontrakty mocowe. Reguluje także obowiązki stron dotyczące procesów certyfikacji. Warto pokreślić, że jest to pierwsza tego typu umowa podpisana w ramach GK PGE.” – informuje Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła.

„Zawarcie Umowy o Zarządzanie Rynkiem Mocy jest ważnym etapem. Kolejnym ważnym etapem działań na rynku mocy jest przeprowadzenie certyfikacji aukcji głównej, która rozpocznie się już we wrześniu oraz korzystne rozstrzygnięcia w aukcjach głównych rynku mocy, które odbędą się w listopadzie i grudniu tego roku” – dodaje Wojciech Dąbrowski.

Rynek mocy to rozwiązanie, które podnosi poziom bezpieczeństwa energetycznego w kraju i chroni od przerw w dostawach energii. Do 2025 roku wycofanych zostanie w Polsce ok. 10 GW mocy wytwórczych, a problemy ze zbilansowaniem systemu mogą wystąpić już w 2020 r. Dwutowarowy rynek energii (energia elektryczna i moc) ustrzeże przed konsekwencjami tego scenariusza. Podstawę dla wprowadzenia rynku mocy dała ustawa z 8 grudnia 2017. Stanowi ona, że moc jest towarem, który można kupować i sprzedawać.

Umowa o Zarządzanie Rynkiem Mocy GK PGE wiąże się z wieloma korzyściami. Zaliczają się do nich:

brak konieczności wnoszenia zabezpieczeń finansowych dla nowych jednostek przy wykorzystaniu ratingu PGE SA,
wspólne planowanie remontów dla stabilizacji poziomu wykonywania obowiązków mocowych,
bilansowanie obowiązków mocowych na rynku wtórnym w celu maksymalizacji stabilności dostaw mocy, a tym samym minimalizacji kar i zwrotów wynagrodzenia,
minimalizację kosztów wykonywania skorygowanych obowiązków mocowych dla jednostek wykonujących obowiązki w drodze produkcji energii lub redukcji zapotrzebowania.
Zawarte w Grupie porozumienie jest wspólnym sukcesem wszystkich linii biznesowych oraz kluczowych departamentów.

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego z podpisania Umowy ZRM: https://www.youtube.com/watch?v=ELAA3j_hGV8&feature=youtu.be

Sportowcy z wrocławskiej elektrociepłowni z bardzo dobrymi wynikami w 2019 roku

2020-01-17

Członkowie Towarzystwa Sportowo-Turystycznego, działającego przy KOGENERACJI, należącej do PGE Energia Ciepła z Grupy Kapitałowej PGE, w ubiegłym roku odnieśli liczne sukcesy w rozgrywkach sportowych. Wrocławska elektrociepłownia wspiera funkcjonowanie klubu już od przeszło dwudziestu lat.

KOGENERACJA dzieli się ciepłem i dobra energią

2020-01-14

Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA, należący do PGE Energia Ciepła z Grupy Kapitałowej PGE, już od ponad stu lat obecny jest w miejskim krajobrazie Wrocławia. Spółka dostarcza mieszkańcom ciepło i energię elektryczną, ale również angażuje się w działania na rzecz lokalnych społeczności. W 2019 roku łączna kwota, jaką KOGENERACJA wsparła liczne instytucje oraz wydarzenia, wyniosła blisko 500 tysięcy zł.

W 2019 roku we Wrocławiu i w Gminie Siechnice przyłączono do sieci ciepłowniczej 130 obiektów

2020-01-10

130 obiektów o łącznej mocy 63,76 MWt zostało przyłączonych w minionym roku do sieci ciepłowniczej na terenie Wrocławia i Gminy Siechnice. Dwie trzecie z nich to nowopowstałe obiekty, pozostałe to istniejące budynki, w których właściciele zmienili dotychczasowe źródło zasilania na ogrzewanie z sieci ciepłowniczej.

Finał licytacji na rzecz skrzywdzonych zwierząt zorganizowanej przez wrocławską EKOSTRAŻ przy wsparciu KOGENERACJI S.A.

2019-12-24

Sukcesem zakończyła się świąteczna licytacja limitowanej serii maskotek – przytulanek zorganizowana z inicjatywy EKOSTRAŻY oraz KOGENERACJI S.A. należącej do PGE Energia Ciepła, spółki z Grupy Kapitałowej PGE, w ramach projektu „Bo każde zwierzę zasługuje na miłość i opiekę”.

Mikołaje z KOGENERACJI obdarowały podopiecznych fundacji

2019-12-20

Za sprawą KOGENERACJI należącej do PGE Energia Ciepła, spółki z Grupy Kapitałowej PGE, wrocławska Barka Tumska powitała na swoim pokładzie niecodziennych gości. Do jej nabrzeża przypłynęła smocza łódź pełna Mikołajów, którzy upominkami obdarowali niepełnosprawną młodzież.

EKOSTRAŻ przy wsparciu KOGENERACJI S.A. rozpoczęła licytację niezwykłych przytulanek na rzecz skrzywdzonych zwierząt

2019-12-18

Z inicjatywy EKOSTRAŻY oraz KOGENERACJI S.A. należącej do PGE Energia Ciepła, spółki z Grupy Kapitałowej PGE, powstała limitowana seria maskotek – przytulanek, które wylicytowane zostaną tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w ramach projektu „Bo każde zwierzę zasługuje na miłość i opiekę”.

Duży sukces dnia otwartego „Chodź na łyżwy” współorganizowanego we Wrocławiu przez PGE Energia Ciepła

2019-12-03

Ponad 200 dzieci i dorosłych odwiedziło wrocławskie lodowisko Spartan podczas bezpłatnych zajęć nauki jazdy na łyżwach organizowanych w ramach dnia otwartego programu „Chodź na łyżwy”. Akcja została zorganizowana przez Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego we współpracy z PGE Energia Ciepła, spółką z Grupy PGE oraz dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Chodź na łyżwy - zapraszamy do udziału w pikniku łyżwiarskim we Wrocławiu

2019-11-28

Zapraszamy na piknik łyżwiarski oraz dzień otwarty programu „Chodź na łyżwy” – po raz pierwszy we Wrocławiu!
W niedzielę, 1 grudnia, od 7.30 do 10.00, na lodowisku przy ul. Spiskiej we Wrocławiu na wszystkich chętnych czekają bezpłatne zajęcia nauki jazdy na łyżwach, prowadzone przez instruktorów z klubu Axel Wrocław, będącego członkiem PZŁF. Wszystkie zajęcia są bezpłatne, rejestracja odbywa się pod poniższym linkiem: http://bit.ly/ChodźNaŁyżwyWrocław
Program „Chodź na łyżwy” to akcja Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz PGE Energia Ciepła SA. W ramach programu popularyzujemy łyżwiarstwo figurowe, pokazując, że jest to sport dla osób w każdym wieku, dla całych rodzin.