12/10/20
7-8 października 2020 r. we Wrocławiu odbył się XIV Kongres Gospodarki Wodno-Ściekowej. Gospodarzami Honorowymi wydarzenia był Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A., PGE Energia Ciepła, PCC Rokita SA oraz Browar Namysłów z Grupy Żywiec S.A.
Podczas Kongresu Gospodarki Wodno-Ściekowej specjaliści z zakładów przemysłowych i energetyki spotkali się, by wspólnie omówić problemy związane z gospodarką wodno-ściekową. Konferencja co roku tworzy doskonałe warunki do wymiany doświadczeń i prezentacji nowoczesnych rozwiązań oraz dostępnych technologii.
– Woda zaczyna być towarem deficytowym o strategicznym znaczeniu. Polska jest krajem o małych zasobach wodnych i dlatego sposób jej wykorzystania ma kluczowe znaczenie dla państwa. Gospodarka o obiegu zamkniętym, magazynowanie i odzyskiwanie wody stają się priorytetem najbliższych lat – mówił podczas otwarcia Adam Grzeszczuk, Prezes Zarządu firmy BMP Sp. z o.o., która jest organizatorem spotkania.
– KOGENERACJA stoi dzisiaj przed wielkim wyzwaniem zmiany technologii z węglowej na gazową, a także takim pt. „ochrona środowiska”. Jedną z takich poważnych inwestycji, którą planujemy w najbliższych latach, jest nowa Elektrociepłownia Czechnica – powiedział podczas rozpoczęcia Krzysztof Kwiecień, Wiceprezes Zarządu Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A.
Program kongresu, poza sesją wprowadzającą, obejmował cztery panele tematyczne oraz debatę. Panele dotyczyły zarządzania gospodarką wodno-ściekową w obliczu zmian, gospodarki wodnej, nowoczesnych metod oczyszczania ścieków w praktyce oraz aktualnych wyzwań dla przemysłu. W ramach debaty dyskutowano o Europejskim Zielonym Ładzie w kontekście gospodarki wodno-ściekowej. Konferencji towarzyszyła wystawa stoisk na której firmy prezentowały swoje rozwiązania i nowoczesne technologie.
O doświadczeniach dotyczących badań nad innowacyjnymi metodami oczyszczania ścieków z mokrego odsiarczania spalin opowiedział w panelu III Piotr Czupryński z PGE Energia Ciepła S.A. – Ścieki z mokrego odsiarczania spalin to szczególny rodzaj ścieków przemysłowych. Ich skład chemiczny silnie zależy od rodzaju spalanego węgla i stosowanych metod oczyszczania spalin. Głównymi problematycznymi zanieczyszczeniami są związki azotu, takie jak amoniak i azotany, metale, metaloidy i bor – podkreślił prelegent, który zaprezentował różne warianty i możliwości ograniczenia redukcji zanieczyszczań w ściekach z mokrego odsiarczania spalin. Zaproponowane zostały rozwiązania oparte o doświadczenia w realizowanych projektach badawczych i wdrożeniowych w zakresie doboru różnych biologicznych i chemicznych metod usuwania związków azotu: nitryfikacja/denitryfikacja oraz metody selektywnego usuwania metali i metali oraz niemetali z wykorzystaniem technik wymiany jonowej.
W trakcie kolacji kończącej pierwszy dzień kongresu, organizatorzy wydarzenia wręczyli podziękowania za szczególne wsparcie i zaangażowanie dla Honorowych Gospodarzy. Podziękowania w imieniu Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A., odebrał Krzysztof Kwiecień.

Krzysztof Kwiecień, Wiceprezes KOGENERACJI S.A.

Piotr Rzepa, Dyrektor Techniczny KOGENERACJI S.A.