(Polski) 23.09.19
Jedną z atrakcji tegorocznej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki była wizyta w Elektrociepłowni Wrocław. 23 września festiwalowi goście, w ramach panelu „Labirynty techniki”, zgłębiali temat działania instalacji odsiarczania i odpowiadali sobie na pytanie „dlaczego spaliny z Elektrociepłowni Wrocław są teraz białe?”
Dolnośląski Festiwal Nauki jest doroczną imprezą popularnonaukową, organizowaną przez wrocławskie wyższe uczelnie, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane, skierowaną do wszystkich interesujących się nauką i zjawiskami otaczającego nas świata. Jego pomysłodawcy chcą, by nauka nie była postrzegana jako niezrozumiała i niedostępna, ale taka, która wychodzi naprzeciw istotnym społecznym dylematom i jest przekazywana w zrozumiałej i ciekawej formie. Wykłady, dyskusje, warsztaty badawcze, możliwość wejścia do laboratoriów dostępnych dla nielicznych – to wszystko ma promować naukę, przykuwając uwagę przeciętnego odbiorcy.
Jednym z takich niedostępnych na co dzień miejsc jest właśnie wrocławska elektrociepłownia, która już po raz kolejny otworzyła swoje drzwi dla uczestników tego naukowego wydarzenia. W czasie wizyty na terenie EC Wrocław zwiedzający dowiedzieli się, w jaki sposób funkcjonują instalacje odsiarczania i odazotowania spalin, dlaczego efektem ich pracy jest widoczny nad kominem biały obłok pary wodnej oraz jak istotne ma to znaczenie w kontekście dbania o jakość powietrza w aglomeracji wrocławskiej.
Paweł Szczeszek, Prezes KOGENERACJI S.A., podkreślił: „Bardzo nas cieszy udział naszej wrocławskiej elektrociepłowni w Dolnośląskim Festiwalu Nauki. To doskonała okazja do tego, by propagować wiedzę na temat sposobu produkowania ciepła sieciowego, które jest najkorzystniejszą alternatywą dla indywidualnych palenisk węglowych, a zatem najlepszym rozwiązaniem w walce o czyste powietrze”.
Więcej na temat Dolnośląskiego Festiwalu Nauki: http://www.festiwal.wroc.pl/2019/index.php